Skip to content

32 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1989

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block129
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,900
50%
Improvement Value:$195,300
50%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,714+7.2%
2024$8,126+0.8%
2023$8,065+3.8%
2022$7,769+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,762DeedBook 10226, Page 690Recorded1/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1989