Skip to content

30 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1963

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block129
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
64%
Improvement Value:$109,100
36%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+7.6%
2024$6,394+15.6%
2023$5,532+4.3%
2022$5,302+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3420, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1963