Skip to content

26 Juniper Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block135
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
53%
Improvement Value:$177,300
47%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409+5.8%
2024$7,948+20.4%
2023$6,600+5.4%
2022$6,263+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 3229, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1970