Skip to content

66 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block135
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
60%
Improvement Value:$134,100
40%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+7.2%
2024$6,926+3.2%
2023$6,713+7.0%
2022$6,276+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,528DeedBook 3631, Page 71Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3225, Page 99

Property Sale

Sale
$145,800
DeedBook 1803, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1975