Skip to content

6 Pochuck Ct

Glenwood, NJ 07418

Built 1990

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block14
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2A

Building Details

Building Class17
Description2S FW O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,100
44%
Improvement Value:$297,900
56%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,989+12.2%
2024$9,794-5.1%
2023$10,315+3.1%
2022$10,000-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 2865, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1990