Skip to content

10 Cove Ct

Glenwood, NJ 07418

Built 1982

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block197
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class17
Description2S VB L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,755
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
39%
Improvement Value:$335,300
61%
Total Assessment$549,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279-2.1%
2024$11,520-6.7%
2023$12,344+3.6%
2022$11,910+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 3063, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1982