Skip to content

6 Cove Ct

Glenwood, NJ 07418

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block197
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1S VL R 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
53%
Improvement Value:$182,100
47%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+1.2%
2024$7,963-12.1%
2023$9,061+0.2%
2022$9,039+10.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980