Skip to content

862 Rt 517

Glenwood, NJ 07418

Built 1979

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block197
Lot30
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
52%
Improvement Value:$151,800
48%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103-0.6%
2024$7,149+4.6%
2023$6,833+5.4%
2022$6,482+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 3475, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1979