Skip to content

1 Black Creek Rd

Glenwood, NJ 07418

Built 1974

Last Sale Price
$167,921
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block197
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,700
40%
Improvement Value:$288,100
60%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787-1.4%
2024$10,942+4.8%
2023$10,438+3.5%
2022$10,082+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,921
Sq Ft2,874DeedBook 3623, Page 142Recorded2/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1974