Skip to content

15 West Gate Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1988

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
May 8, 1987

Property Information

Block257
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S BS O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,214
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,900
33%
Improvement Value:$415,100
67%
Total Assessment$618,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,806-3.8%
2024$14,355+6.0%
2023$13,540+2.1%
2022$13,262+12.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1489, Page 213