Skip to content

6 Harborside Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block271
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,519
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,400
44%
Improvement Value:$319,700
56%
Total Assessment$568,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815+2.0%
2024$12,566+5.5%
2023$11,909+2.7%
2022$11,600+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3370, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1999