Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1620 Rt 565
Sussex, NJ 07461
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2012
Property Information
Block342
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page22
Building Details
Building Class---
Description18 & 18.02
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$132,700
99%
Improvement Value:$700
1%
Total Assessment$133,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,544 | +22.5% |
| 2024 | $2,894 | +43.6% |
| 2023 | $2,015 | +0.4% |
| 2022 | $2,006 | -18.2% |
Property History
No events match the selected filters.