Skip to content

1632 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block342
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
48%
Improvement Value:$196,200
52%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+7.2%
2024$8,502-17.0%
2023$10,249+1.3%
2022$10,122+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985