Skip to content

1626 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1990

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block342
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description11/2S FW L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,100
47%
Improvement Value:$231,500
53%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,574+7.0%
2024$9,879+10.9%
2023$8,907+1.9%
2022$8,739+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3369, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1990