Skip to content

63 Edsall Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block351
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
46%
Improvement Value:$188,700
54%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068-1.0%
2024$9,161+12.6%
2023$8,137+2.7%
2022$7,922+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2875, Page 163

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2692, Page 125

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1877, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1972