Skip to content

49 Edsall Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 1992

Property Information

Block351
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
45%
Improvement Value:$195,100
55%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210-1.1%
2024$9,309+5.6%
2023$8,816+1.8%
2022$8,658+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 1671, Page 35

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 1269, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1968