Skip to content

13 Cedar Ter

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$164,800
Last Sale Date
Nov 15, 2000

Property Information

Block388
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,700
61%
Improvement Value:$122,000
39%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+11.0%
2024$6,638-4.3%
2023$6,940+4.5%
2022$6,642+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 2506, Page 266

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1700, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968