Skip to content

18 Nimbus Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block388
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,800
65%
Improvement Value:$101,000
35%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+12.1%
2024$6,156-8.6%
2023$6,739-4.8%
2022$7,080+26.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,144DeedBook 10374, Page 1240Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 3464, Page 295Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965