Skip to content

22 Nimbus Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block388
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
60%
Improvement Value:$132,200
40%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+10.6%
2024$6,993-2.7%
2023$7,188-2.8%
2022$7,396+24.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968