Skip to content

83 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1991

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Apr 7, 1998

Property Information

Block428
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class16
Description1S FV O 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
52%
Improvement Value:$151,800
48%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+3.2%
2024$6,731+8.1%
2023$6,226+9.4%
2022$5,693-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2282, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1991