Skip to content

40 Wenatchee Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1985

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block433
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Q

Building Details

Building Class16
Description1S F O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,200
47%
Improvement Value:$211,800
53%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+2.3%
2024$8,513+5.0%
2023$8,109+9.3%
2022$7,418-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,910
DeedBook 1283, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1985