Skip to content

46 Wenatchee Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block433
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Q

Building Details

Building Class16
Description1SF/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
51%
Improvement Value:$177,900
49%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931-1.3%
2024$8,033+8.8%
2023$7,386+5.5%
2022$6,999+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,768DeedBook 3557, Page 526Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 3512, Page 742Recorded3/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978