Skip to content

23 Birch Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1987

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block445
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
50%
Improvement Value:$166,700
50%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,430-3.5%
2024$7,696+8.6%
2023$7,084+10.1%
2022$6,432+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,696DeedBook 3581, Page 986Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$209,500

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 3514, Page 876Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$96,285
DeedBook 3493, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1987