Skip to content

17 Birch Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block445
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,200
63%
Improvement Value:$101,700
37%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120-3.3%
2024$6,327+15.7%
2023$5,469+16.1%
2022$4,711-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3413, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1973