Skip to content

15 Birch Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1954

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block445
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
51%
Improvement Value:$167,300
49%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+52.8%
2024$5,741+3.8%
2023$5,532+6.5%
2022$5,196+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,636DeedBook 10339, Page 848Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,636DeedBook 10226, Page 1117Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3262, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1954