Skip to content

12 Susan Valley Ter

Vernon, NJ 07462

Built 1976

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block448
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
44%
Improvement Value:$222,700
56%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+3.1%
2024$8,904+0.7%
2023$8,841+3.8%
2022$8,514-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 3451, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1976