Skip to content

10 Muscotah Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block462
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
65%
Improvement Value:$99,300
35%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+5.3%
2024$5,860+12.0%
2023$5,233+11.7%
2022$4,686-9.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1961, Page 4

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1203, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1954