Skip to content

16 Muscotah Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block462
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
60%
Improvement Value:$124,700
40%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+4.3%
2024$6,506+11.0%
2023$5,859+10.0%
2022$5,324+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,190
DeedBook 2683, Page 24

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 1956, Page 50

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1270, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1939