Skip to content

9 Alturas Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1936

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block462
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
71%
Improvement Value:$72,700
29%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+6.4%
2024$5,222+31.2%
2023$3,979+14.9%
2022$3,462-21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft720DeedBook 10228, Page 590Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft720DeedBook 3583, Page 925Recorded4/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1936