Skip to content

773 Canistear Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1961

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block472
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
52%
Improvement Value:$154,800
48%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+1.0%
2024$6,770+2.9%
2023$6,578+5.1%
2022$6,257+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,473DeedBook 3612, Page 170Recorded11/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 3223, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3198, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1961