Skip to content

118 Glen Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block472
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15F

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
79%
Improvement Value:$51,700
21%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,221+4.3%
2024$5,007+12.3%
2023$4,457-0.5%
2022$4,479+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 3375, Page 626Recorded11/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950