Skip to content

8 Meadow Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1977

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 19, 1987

Property Information

Block487
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
47%
Improvement Value:$178,800
53%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+0.5%
2024$8,116+14.1%
2023$7,116+3.8%
2022$6,858-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1510, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1977