Skip to content

12 Meadow Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1973

Last Sale Price
$31,924
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block487
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,897
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
57%
Improvement Value:$131,700
43%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,662+1.3%
2024$7,564-3.0%
2023$7,801+3.0%
2022$7,571+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$31,924

From:

To:

Sq Ft1,897DeedBook 3376, Page 482Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2308, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1973