Skip to content

5 Timothy Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1974

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block487
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,897
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
50%
Improvement Value:$174,200
50%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,612+0.7%
2024$8,552+8.1%
2023$7,911+3.0%
2022$7,681+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,897DeedBook 3423, Page 478Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 1691, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1974