Skip to content

34 Highland Lakes Rd

Vernon, NJ 07462

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block489
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionSALON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage20.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,100
57%
Improvement Value:$253,000
43%
Total Assessment$590,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,474+15.8%
2024$11,632-12.4%
2023$13,276-4.0%
2022$13,822+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,896DeedBook 3574, Page 995Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2118, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1973