Skip to content

8 Walsh Way

Vernon, NJ 07462

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2023

Property Information

Block490
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S BV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,057
Acreage4.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
34%
Improvement Value:$489,500
66%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,676+1.8%
2024$15,400+3.9%
2023$14,826-2.5%
2022$15,206+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 1875, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1701, Page 309