Skip to content

1 Higgins Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1992

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 29, 1992

Property Information

Block490
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S FVB L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,300
36%
Improvement Value:$441,200
64%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,507+2.2%
2024$14,189+3.9%
2023$13,659-3.2%
2022$14,116-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1838, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1992