Skip to content

4 Higgins Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1989

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 26, 1995

Property Information

Block490
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S BV R 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,700
50%
Improvement Value:$231,800
50%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,433+6.0%
2024$8,898+3.8%
2023$8,569-5.0%
2022$9,018-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2112, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1580, Page 139