Skip to content

7 Higgins Dr

Vernon, NJ 07462

Built 2002

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block490
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SFWL3BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,812
Acreage5.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
28%
Improvement Value:$651,400
72%
Total Assessment$903,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,289+0.6%
2024$19,165-0.3%
2023$19,223-0.2%
2022$19,262-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2500, Page 48

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1833, Page 267