Skip to content

2076 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1942

Last Sale Price
$411,250
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block500
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,400
78%
Improvement Value:$125,600
22%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,302+4.5%
2024$13,686+11.8%
2023$12,242+1.0%
2022$12,119+21.6%
Property History

Property Sale

Sale
$411,250
Sq Ft1,040DeedBook 3574, Page 251Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2318, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1942