Skip to content

2068 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1935

Last Sale Price
$639,900
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block500
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,801
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,000
59%
Improvement Value:$323,000
41%
Total Assessment$784,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,823+2.3%
2024$18,400+7.9%
2023$17,048+1.6%
2022$16,777+32.3%
Property History

Property Sale

Sale
$639,900
DeedBook 3047, Page 59

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2478, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1935