Skip to content

16 Meadowbrook Way

Vernon, NJ 07462

Built 1998

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block56
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SFV22BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,659
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,300
52%
Improvement Value:$239,500
48%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,285+4.1%
2024$10,844+5.2%
2023$10,306+1.7%
2022$10,135+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 3216, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1998