Skip to content

12 Meadowbrook Way

Vernon, NJ 07462

Built 1997

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block56
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,100
44%
Improvement Value:$334,800
56%
Total Assessment$600,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,611+2.5%
2024$13,274-0.8%
2023$13,386+1.0%
2022$13,249+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 2238, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1997