Skip to content

52 Scenic Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1985

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block576
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description1S FV R 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
62%
Improvement Value:$117,400
38%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,962+8.4%
2024$6,420+4.8%
2023$6,129+2.9%
2022$5,953-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,050DeedBook 3582, Page 366Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3394, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1985