Skip to content

31 White Birch Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1974

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block576
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
59%
Improvement Value:$127,500
41%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+5.9%
2024$6,632+11.4%
2023$5,954+4.5%
2022$5,700-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,608DeedBook 10237, Page 1036Recorded3/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1974