Skip to content

33 White Birch Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block576
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26H

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
52%
Improvement Value:$169,800
48%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087-0.2%
2024$8,101+9.8%
2023$7,380+4.0%
2022$7,096+43.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,512DeedBook 3531, Page 775Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$83,303
DeedBook 3328, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1975