Skip to content

39 Orchard Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1960

Last Sale Price
$137,450
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block602
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
65%
Improvement Value:$98,100
35%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+4.6%
2024$5,767+5.6%
2023$5,463-2.7%
2022$5,612-4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$137,450
DeedBook 2425, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1960