Skip to content

35 Orchard Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1954

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block602
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
73%
Improvement Value:$66,700
27%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,165+8.1%
2024$4,776+7.5%
2023$4,441-2.8%
2022$4,567-1.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$262,500
Sq Ft704DeedBook 10302, Page 223Recorded3/19/2024

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft704DeedBook 10251, Page 317Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft544DeedBook 3398, Page 339Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft544DeedBook 3334, Page 167Recorded4/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2726, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 2497, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 1854, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1954