Skip to content

23 Orchard Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1973

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jun 18, 1992

Property Information

Block602
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
60%
Improvement Value:$120,300
40%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+5.4%
2024$6,187+4.8%
2023$5,906-2.9%
2022$6,085+7.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 1861, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 1452, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1973