Skip to content

20 Black Oak Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1973

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 17, 1997

Property Information

Block602
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
64%
Improvement Value:$103,200
36%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+6.1%
2024$5,756+5.2%
2023$5,472-1.0%
2022$5,524-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2255, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1973